Jak kupić używany samochód? - Freemoto - ogłoszenia części motoryzacyjnych

28 marca 2021

Jak kupić używany samochód?

Freemoto - Jak kupić używany samochód?

Zakup używanego samochodu może okazać się sporym wyzwaniem. Obecnie na rynku aut używanych jest bardzo dużo i wybranie odpowiedniego pojazdu dla siebie to nie lada wyzwanie. Najpopularniejsze są auta niemieckie, francuskie, a także te egzotyczne z kraju kwitnącej wiśni lub Stanów Zjednoczonych, nie wspominając o supersamochodach z Dubaju. Wybór auta używanego to nie tylko przeglądanie ogłoszeń, ale tak, że sprawdzenie wielu podzespołów i dokumentów do rejestracji samochodu w kraju.

Zakup samochodu nie powinien być decyzją pochopną, przed zakupem musisz się zastanowić i określić szacunkowy budżet zakupu samochodu. Wiele informacji przed wyjazdem po auto możemy ustalić w trakcie rozmowy przez telefon ze sprzedającym. Obecnie każdy sprzedający podaje numer VIN, po którym możesz poznać historię samochodu.

Co należy sprawdzić przed zakupem auta używanego?

W trakcie zakupu auta należy sprawdzić historię oglądanego egzemplarza. Sprzedający powinien Ci udostępnić numer VIN pojazdu, numer rejestracyjny oraz datę pierwszej rejestracji z dowodu rejestracyjnego. Korzystając ze strony historiapojazdu.gov.pl wystarczy, że wpiszesz odpowiednie dane auta i w ten sposób sprawdzisz nie tylko historie wypadków, ale również terminy badania technicznego oraz ważność ubezpieczenia OC. Historię auta sprowadzonego z zagranicy jeszcze niezarejestrowanego możemy sprawdzić przez odpowiednie firmy, które to zweryfikują. Taki raport pobierzesz z Carvertical lub Cardna, Carfax.

Jak rozpoznać przebieg po stanie lakieru?

Auta używane mają swoją historię, która nie zawsze musi być u dokumentowana. Bardzo często poprzedni właściciele lakierują powtórnie elementy auta z powodów estetycznych. Szkody parkingowe, odpryski lakieru spowodowane długi trasami to często główna przyczyna lakierowania elementów karoserii. Lakier najprościej zmierzyć miernikiem lakieru. Poprawne wartości wahają się od 60 do 160 mikronów. Kiedy miernik wskaże wartość powyżej 300 lub 400 daję nam to sygnał, że element był lakierowany, a nawet mógł być naprawiany szpachlą.  Dla lepszego zobrazowania 1 mm to 1000 mikronów.

Jakie miejsca karoserii pojazdu należy sprawdzić?

Auto używane lub nowe powinno mieć szpary w odpowiedniej odległości między elementami. Czasami złe spasowanie elementów widać gołym okiem i jest to znak, że element mógł być zdejmowany z auta i zakładany ponownie z różnych przyczyn tj. rdza lub powtórne malowanie. Podłużnice lub wnęka na koło zapasowe warto obejrzeć przed zakupem. Należy zwrócić uwagę na mastykę czy jest jednolicie położona w miejscach zgrzewu karoserii. Naturalny brud oraz jednolita mastyka we wnęce koła bagażnika często daje nam pewność, że auta nie miało poważnej kolizji.

jak-kupic-uzywany-samochod 1

Jak powinno wyglądać wnętrze auta używanego?

Decydując się na zakup auta używanego, musisz wziąć pod uwagę jego dotychczasowe wykorzystanie przez sprzedającego. Samochody używane, głównie w trasie będą miały wysoki przebieg zaś wnętrze, będzie w dobrej kondycji. Najczęściej też są to auta z silnikiem diesla.

Wybierając silnik benzynowy, który głównie jest użytkowany w mieście, może mieć zniszczone elementy wnętrza tj. przyciski do sterowania szybami, pokrętła od temperatury lub radia albo fotel, bo przecież często wsiadasz i wysiadasz. 

Silnik, skrzynia i zawieszenie możemy porównać w ten sam sposób. Trasy to mniejsze zużycie, miasto to większe zużycie. Takie informacje możemy uzyskać na stacji diagnostycznej. Tam też dowiecie się, w jakim stanie są tarcze hamulcowe oraz klocki, wycieki spod silnika. Elementy zawieszenia sprawdzi odpowiednia maszyna, która zweryfikuje stan podzespołów układu zawieszenia.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie auta w komisie, co powinno wzbudzić Twoja czujność?

Handlarze autami używanymi, często kupują auta, w których wymieniają elementy karoserii lub są to samochody wymagające napraw mechanicznych. Zdarza się tak, że są to zamienniki lepszych lub gorsze. Nie każdy handlarz to człowiek, który chce Cię oszukać. Jeżeli sprzedawcą jest osoba prywatna, to kupujesz auto na umowę kupna-sprzedaży, lecz jeśli auto jest kupione z komisu, to kupujesz auto na fakturę. Kupując auto używane, podpisujesz umowę kupna-sprzedaży, gdzie istnieje zapis o zwrocie zakupionego przedmiotu w ciągu czternastu dni. Daje Ci to gwarancje, że sprzedający musi Ci sprzedać auto sprawne. Jeśli zaś zatai świadomie historię auta lub sprzeda niesprawne auto, to masz prawo go zwrócić. Gwarancja komisowa od niedawna to popularna forma zabezpieczenia kupującego przed niesprawnym autem. Niektóre komisy proponują gwarancję 3 miesięcy z możliwością przedłużenia do 12 miesięcy. Pamiętajmy jednak, że najczęściej kupujemy używane auta, powyżej 10 lat.

Jak sprawdzić ważność dokumentów pojazdu?

W trakcie zakupu należy sprawdzić, czy auto ma opłacona polisę OC. Często sprzedający rozkładają sobie taką opłatę na 4 raty. To znaczy, że ubezpieczenie nie jest opłacone w całości w momencie sprzedaży. Sprzedający musi poinformować, ile rat jest zapłaconych oraz kiedy jest najbliższa rata. Jeśli dostaniesz po zakupie informację o dopłacie do ubezpieczenia, to zgodnie z art. 28. możesz ubezpieczenie obecne zakończyć i kupić w innym towarzystwie ubezpieczeniowym z tą samą datą, ponieważ ciągłość musi zostać zachowana.

Kolejnym ważnym dokumentem jest przegląd techniczny, dość istotna informacja w trakcie kontroli policyjnej.

Jakie opłaty należy zrobić za samochód sprowadzony z zagranicy?

Jeśli zakupiłeś auto z zagranicy, musisz wiedzieć o opłatach, które należy wykonać, aby móc aut zarejestrować w kraju.  Wartość akcyzy dla auta do 2000 cm3 to 3,1%, a powyżej 2000 cm3 to 18,6%. Tłumaczenia dowodu rejestracyjnego są zależne od kraju, z którego auto zostało sprowadzone. Jeśli jest sprowadzone z kraju spoza wspólnoty Unii Europejskiej, to powinno mieć opłacone dodatkowo podatek VAT oraz posiadać fakturę sprzedaży, która nas zwolni z opłacenia podatku PCC3 (2%) w urzędzie skarbowym. Dodatkowym kosztem będzie rejestracja w urzędzie w kwocie 256 zł.

Jeśli nie czujesz się na siłach i te informacje Cię przerastają, nie martw się, obecnie na rynku są firmy, które profesjonalnie zajmują się poszukiwaniem aut używanych według wymagań klienta. Sprawdzą za Ciebie samochód pod względem technicznym oraz dokumenty auta. W swoich usługach proponują zarejestrowanie, a nawet dostarczenie auta sprawdzonego oraz opłaconego i zarejestrowanego pod Twój dom.

FreeMoto to portal darmowych ogłoszeń motoryzacyjnych – szukaj, wystawiaj, kupuj lub sprzedawaj szybko i wygodne!  

© 2021 FreeMoto. All Rights Reserved.