Jak wybrać fotelik samochodowy? | FreeMoto

25 kwietnia 2021

Jak wybrać fotelik samochodowy?

Freemoto - Jak wybrać fotelik samochodowy?

Fotelik samochodowy jest jednym z obowiązku zakupu, będąc zmotoryzowanym rodzicem. Kupujemy fotelik nie tylko ze względów przepisów obowiązujących w naszym kraju, ale też zdrowego rozsądku, bo dbamy o nasze dziecko. Wiedza jest niezbędna w czasie jego zakupu dla dziecka. Fotelik możemy kupić ze względu na wiek lub wzrost, a także wagę dziecka. W tym poradniku zdobędziesz niezbędną wiedzę, przed zakupem fotelika dla swojej pociechy.

Na co zwrócić uwagę kupując fotelik samochodowy dla dziecka?

Kupując fotelik dla dziecka, należy zwrócić uwagę na certyfikaty oraz atesty, jaki dany model spełnia.  Następnym krokiem jest dobór odpowiedniego egzemplarza ze względu na wagę, wzrost dziecka. Warto też zainteresować się zabezpieczeniami, jakie oferuje producent, a także sprawdzić, czy będzie pasował do naszego samochodu. Obecnie wiele dodatków jest oferowanych przez producentów, to może być istotne w czasie wyboru. 

Kategorie fotelików samochodowych ze względu na wagę dziecka

Bardzo istotnym jest dobór fotelika ze względu na wagę dziecka, dzięki temu możemy dopasować dziecko do fotelika oraz zadbać o jego komfort i bezpieczeństwo. Producenci fotelików dokonali podziału na grupy wagowe.

 1. 0-10 kg (grupa 0)
  Fotelik skierowany dla niemowląt ważących do 10 kg, wiek od 6 do 9 miesięcy. W samochodach najczęściej montuje się je tyłem do kierunku jazdy. Zaletą tego typu fotelików jest wielofunkcyjność, pełnią role kołyski w domu lub gondoli w czasie szybkiego spaceru.
 2. 0-13 kg (grupa 0+)
  Ta grupa fotelików przeznaczona dla niemowląt dla grupy wiekowej od 6 do 12 miesięcy. W samochodzie można przewozić tyłem do kierunku jazdy. W takich fotelikach nasza pociecha jest ułożona do swojej naturalnej pozycji leżenia, dzięki temu pozycja jest zdrowa i bezpieczna dla kręgosłupa. 
 3. 0-18 (grupa 0/1)
  P
  rzeznaczone dla dzieci do 18 kg, najczęściej dla dzieci do 4 roku życia. Możliwość jazdy przodem i tyłem do kierunku jazdy. Foteliki z tej grupy są wyposażone w pasy trzypunkowe.
 4. 9-18 kg (grupa 1)
  Przeznaczone dla dzieci od 9 do 18 kg, mogą być montowane pasami samochodowymi lub tzw. systemem Isofix. Obecnie isofix to podstawa wyposażenia każdego auta osobowego. Zabezpieczają tułowie w czasie jazdy, chronione pięciopunktowymi pasami bezpieczeństwa. Dodatkowym atutem jest regulacja oparcia i zagłówka. 
 5. 9-25 kg (grupa 2)
  Te modele przeznaczone są dla małych dzieci oraz przedszkolaków. Oprócz komfortu w czasie jazdy są bardzo bezpieczne. Regulacja zagłówka i oparcia jest kilkustopniowa.
  Wysokość pasów, dzięki regulacji można dostosować do wzrostu dziecka. Taki fotelik rośnie wraz z dzieckiem.
 6. 22-36 kg (grupa 3)
  Ostatnią grupą jest fotelik dla dzieci od 22 do 36 kg, w wieku od 6 do 12 lat. Możesz wykorzystać pasy bezpieczeństwa samochodu. Dzięki zdejmowanemu oparciu wydłuża czas użytkowania fotelika. 

fotelik samochodowy jak wybrać

Rozmiary fotelików samochodowych ze względu na regulacje i-size

W propozycjach sklepów możemy się spotkać z nową kategorią fotelika o nazwie i-size. Według nowych norm, będących standardem jakości w Europie, wprowadza się kilka zmian. W tym przypadku zależny jest wzrost, a nie waga dziecka. Foteliki z regulacją i-size montowane są w samochodzie za pomocą systemu isofix. 

Sposób bezpiecznego montażu fotelika samochodowego

We wspomnianych wcześniej kategoriach omówimy teraz możliwość montażu przodem lub tyłem. 

Foteliki montowane tyłem do kierunku jazdy przeznaczone są dla najmłodszych. Małe dzieci, nie mają jeszcze tak ukształtowanej budowy ciała niż dzieci większe lub dorośli, przez co ich głowa i szyja są narażone na urazy tj. przeciążenia. Dlatego foteliki montowane tyłem do kierunku jazdy dla dzieci są bezpieczniejsze, ponieważ ich głowa jest lepiej chroniona. 

Foteliki montowane przodem do kierunku jazdy przeznaczone zostały dla dzieci od 4 roku życia. Oprócz zmiany budowy ciała, foteliki rosną wraz z dzieckiem. Dzięki takim rozwianiom rodzicom i dzieciom będzie się podróżowało bardziej komfortowo.

Bezpieczny system montażowy

Od jakiegoś czasu najmodniejsze stały się foteliki z systemem montażu ISOFIX.  Według przepisów unijnych, od kilku lat jest to podstawa w każdym nowym samochodzie. System, który jest bezpieczny i bardzo szybki w czasie montażu. Odbywa się to za pomocą włożenia blokad w zaczepy tylnej kanapy. Dodatkowym zabezpieczeniem jest tzw. kotwica, która zaczepia się za tylną kanapą.

Pasy bezpieczeństwa: jaki fotelik wybrać?

Najczęściej w fotelikach samochodowych stosowane są pasy trzypunktowe oraz pięciopunktowe. Trzypunktowe zabezpieczają dziecko w miejscu ramion i pomiędzy nogami, zaś pasy pięciopunktowe zabezpieczają dodatkowo biodra naszej pociechy. 

Czym jest homologacja ECE?

Homologacja ECE R44 oznacza zgodność wyrobu zgodnie z wymagającymi normami technicznymi w Europie, dzięki temu mamy pewność, że fotelik zabezpieczy nasze dziecko i wpłynie na komfort jazdy i bezpieczeństwo.

Wybór fotelika ze względu na wyniki testów zderzeniowych

To jeden z najlepszych wyznaczników bezpieczeństwa w samochodach osobowych. Testy wykonywane są przez niezależne organizacje konsumenckie, w czasie prób zderzeniowych oceniane jest bezpieczeństwo testowanego modelu. Ocenia się je od jednej do 5 gwiazdek. Szukając odpowiedniego fotelika, zwróćcie na to uwagę.

Czy warto kupić używany fotelik samochodowy?

Najlepiej kupić fotelik nowy, używany mógł brać udział w wypadku lub może posiadać niewidoczne uszkodzenia, co może wpłynąć na bezpieczeństwo naszego dziecka w czasie podróży. Foteliki produkowane obecnie posiadają najnowsze zabezpieczenia według norm panujących w Europie, starsze modele mogą mieć gorsze zabezpieczenia. Minusem używanych jest starzenie się plastiku, co może prowadzić do utraty niezbędnych właściwości. Ale mówi się, że lepszy fotelik używany niż żaden.

Podsumowanie

Fotelik samochodowy to podstawowy element zabezpieczenia dziecka w samochodzie. Musi spełniać normy bezpieczeństwa, ponieważ zdrowie i bezpieczeństwo naszej pociechy jest dla nas najważniejsze. To produkt, który powinien być przemyślany, jeśli nie masz pewności, skonsultuj się ze sprzedawcą. Ten artykuł na pewno pomoże Ci dobrać odpowiedni fotelik do Twoich wymagań.

© 2021 FreeMoto. All Rights Reserved.