Co zrobić po zakupie auta: faktura, opłaty, obowiązki | FreeMoto

15 kwietnia 2021

Kupiłeś samochód i zastanawiasz się co teraz?

Freemoto - Kupiłeś samochód i zastanawiasz się co teraz?

Jesteś już szczęśliwym posiadaczem swojego nowego samochodu? W dniu zakupu auta rozpoczyna się wyprawa po urzędach oraz agencji ubezpieczeniowej, czasami też należy odwiedzić stację diagnostyczną. Nie zniechęcaj się na początku tej drogi. Obecnie urzędy działają szybko i sprawnie. Wszystkie nurtujące Cię pytania znajdziesz w tym artykule.

Czynności po zakupie samochodu w kilku krokach

Pierwszym etapem kompletowania dokumentacji jest podpisanie ze sprzedającym umowy kupna-sprzedaży lub za zakupu używanego samochodu za pomocą faktury. Umowa składa się z danych z dowodu osobistego kupującego i sprzedającego. Pamiętaj o wpisaniu daty oraz godziny zakupu samochodu. Dowód rejestracyjny auta lub karta pojazdu to ważne dokumenty, które należy zabrać od sprzedającego. Z dowodu rejestracyjnego samochodu spisz VIN pojazdy, datę pierwszej rejestracji, model auta oraz rocznik. Jeśli pojazd nie jest zarejestrowany na sprzedającego, pamiętaj sprawdzić umowy kupna-sprzedaży poprzednich sprzedających.
Zanim się rozejdziecie, sprawdź, czy masz umowę lub fakturę w przypadku zakupu z komisu, dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, ważne ubezpieczenie OC, a także aktualne badanie techniczne.

Jakich opłaty należy dokonać po zakupie samochodu?

Dokonując zakupu samochodu od prywatnego sprzedawcy musisz pamiętać o opłacie podatku PCC-3 w urzędzie skarbowym. Podatek należy policzyć od wartości wpisanej w umowie kupna-sprzedaży.
Kolejnym krokiem będzie wizyta w wydziale komunikacji w miejscu zamieszkania. Przygotuj wniosek z odpowiedniego wydziału komunikacji, wypełnij i wypisz dokumenty, jakie chcesz załączyć:

  • umowa kupna-sprzedaży,
  • karta pojazdu,
  • dowód rejestracyjny wraz z aktualnym badaniem technicznym,
  • ważne ubezpieczenie OC,
  • tablice rejestracyjne,
  • opłata za rejestracje pojazdu

Opłata za rejestracje jest zróżnicowana od wielu czynników:
samochód zakupiony w obrębie miasta nie zmienia tablic, a opłata wynosi 81 zł
samochód kupiony spoza innego powiatu niż ten, w którym mieszkasz, opłata wynosi 180,50
samochód sprowadzony z zagranicy wymaga wyrobienia karty pojazdu w kraju oraz badania technicznego. To nie jedyne ważne dokumenty należy zabrać tłumaczenia od tłumacza przysięgłego oraz opłaconą akcyzę. Koszt rejestracji to 256.

Jeśli wszystkie dokumenty będą się zgadzać, urzędnik wyda Ci tymczasowy dowód rejestracyjny. Po docelowy dowód musisz się zgłosić w ciągu 30 dni. Zostaniesz poinformowany SMS.

Zakup auta za pomocą faktury VAT lub VAT marża

Często decydujemy się na zakup samochodu z komisu. Podejmując taki krok, uważaj na tzw. Umowy na Niemca. Handlarz kupuje auto za granicą na zasadzie umowy kupna, w Polsce wpisze dane obcokrajowca i Twoje w czasie zakupu. Jeśli z autem jest wszystko w porządku, nie miał zaniżonego przebiegu oraz nie było po kradzieży, nie posiada usterki, to nie musisz się martwić. Gdyby jednak handlarz umyje ręce i powie, że zakupiłeś auto od obcokrajowca.

Na szczęście tego typu sytuacje nie zdążają się już tak często. Najlepiej kupić samochód przez fakturę VAT lub fakturę marża. W przypadku faktury marża sprawdź, czy zostały uregulowany podatek VAT dotyczy to pojazdów sprowadzonych z zagranicy.

Kupując auto w zarejestrowane w Polsce, oszczędzamy czas oraz pieniądze. Dowód zakupu poprzez umowę kupna-sprzedaży to tylko kilka informacji z dowodu osobistego i dowodu rejestracyjnego auta. Następnie udajesz się do urzędu skarbowego i wydziału komunikacji. Jedyne koszty związane z tą czynnością to opłaty, które należy wnieść do wydziału.

Zakup auta zza granicy lub w Polsce to nie problem, dzięki temu artykułowi dowiesz się niezbędnych informacji, które uspokoją Cię i przeprowadzą krok po kroku do rejestracji auta.

© 2021 FreeMoto. All Rights Reserved.