Prawo jazdy kategorii B – czym można jeździć?

15 kwietnia 2021

Prawo jazdy kategorii B – czym można jeździć?

Freemoto - Prawo jazdy kategorii B – czym można jeździć?

Prawo jazdy to bardzo ważny dokument uprawniający nas do kierowania pojazdami mechanicznymi. Po otrzymaniu prawa jazdy kategorii B możesz legalnie prowadzić samochody osobowe, dostawcze do 3,5 ton, traktory, wybrane typy jednośladów, quady oraz trójkołowce.

Jakimi pojazdami można kierować, mając prawo jazdy kat. B?

Prawo jazdy kategorii B uprawnia do kierowania wieloma pojazdami mechanicznymi, zachowując przy tym pewne zastrzeżenia. Samochody dostawcze, a także lekkie ciężarówki o dopuszczalnej masie do 3,5 tony. Autami osobowymi lub dostawczymi można holować lekką przyczepkę do masy nieprzekraczalnej 750 kg, lub cięższą, jeśli masa zestawu samochodu wraz z przyczepką nie przekracza 3,5 tony, a masa przyczepy nie przekracza masy pojazdu.

Pojazdem, którym nie można kierować, posiadając wyłącznie uprawnienia kategorii B to lekki autobus. Pojazdy wolnobieżne lub traktory można prowadzić, mając prawo jazdy kategorii B. Jeśli potrzebujesz ciągnąć przyczepkę traktorem, sytuacja jest podobna jak w przypadku samochodu osobowego. Przyczepka nie może ważyć więcej niż 750 kg, jeżeli kierujący nie ma dodatkowych uprawnień.

Jednoślady, quady, trójkołowce, jakie warunki musisz spełnić?

Jednoślady, a także motory od pojemności 50 cm3 lub do pojemności 125 cm3 można prowadzić, mając prawo jazdy kat. B pod warunkiem zachowania nieprzekraczalnej mocy pojazdu do 11kW, a kierujący pojazdem ma uprawnienia minimum 3 lata.

Kolejnym pojazdem popularnym w dzisiejszych czasach jest quad, ten specyficzny rodzaj pojazdu czterokołowego może być rejestrowany w różny sposób. Quady o pojemności powyżej 125 cm3 są traktowane według prawa jako motocykle, dlatego kategoria B nie jest wystarczającym uprawnieniem do kierowania takim quadem. Wszystkie czterokołowe quady do 125 cm3 spełniają warunki do kierowania nimi, posiadając wyłącznie prawo jazdy kat. B.

Powszechnie znane i często wybierane są samochody typu mikro car z silnikami o mocy nieprzekraczalnej 4 kW, a rozwijające prędkość nawet do 45 km/h i ważące jedynie 350 kg. Do prowadzenia tego typu pojazdu wystarczy posiadać jedynie prawo jazdy kategorii B1.

Jak widzisz prawo jazdy jako dokument, pozwala na wybór wielu możliwości komunikacji, zaczynając od mikro caru kończąc na niewielkiej ciężarówce. Dzięki nowelizacji przepisów osoby, które nie są w stanie poruszać się motocyklem, a chcą korzystać z innego niż auto osobowe, mogą prowadzić pojazdy z homologacją w kategorii L5e.

© 2021 FreeMoto. All Rights Reserved.