Skrzynia biegów manualna czy automatyczna | FreeMoto

27 kwietnia 2021

Skrzynia biegów manualna czy automatyczna?

Freemoto - Skrzynia biegów manualna czy automatyczna?

Wybór skrzyni biegów jest jednym z odwiecznych problemów kupujących samochód. Skrzynia biegów ma duży wpływ na charakter samochodu. Decyzja, którą wybrać to duży dylemat podczas konfigurowania pojazdu. Skrzynia manualna ma wiele zalet, tak jak automatyczna, lecz różnice są kolosalne. Wybór skrzyni automatycznej da nam wygodę i relaks w czasie jazdy, zaś manualna sprawi przyjemność z jazdy. W tym artykule dowiesz się, jaką skrzynie wybrać i dlaczego.  

Skrzynia automatyczna dla fanów wygodnej jazdy

Skrzynia automatyczna ma wiele zalet, jednak spalanie nie będzie  mniejsze niż w manualnej skrzyni biegów. Automatyczna skrzynia biegów dobiera biegi odpowiednio do prędkości, nie przekracza obrotów zbyt raptownie. Kolejną zaletą jest płynność rozpędzania się. Jeśli nie uważasz się za super kierowcę, automat będzie idealnym wyborem ze względu na skupienie się tylko na jeździe, a nie na poprawnej zmianie biegów. Poruszanie się po mieście ze skrzynią automatyczną to wygoda i relaks, szczególnie stojąc w dużych miastach w korkach. 

Coraz więcej ludzi przesiada się ze skrzyń manualnych, gdy wykonują prace przy użyciu samochodu. Części samochodowe do skrzyń automatycznych są popularne w Internecie, a także na tzw. szrotach. Nie bój się skrzyni automatycznej, zmiana biegów może być przyjemna. Można kupić również używaną skrzynie automatyczną z gwarancją.

Skrzynia biegów: Automatyczna czy manualna?

Skrzynia manualna ma wiele zalet, możesz decydować o zmianie biegów w dowolnym momencie, pojazd jest lżejszy, cena zakupu auta jest zazwyczaj niższa niż ze skrzynią automatyczną. Do głównych zalet skrzyni automatycznej należy wygoda, zwłaszcza stojąc w korku. 

Auto z automatyczną przekładnią daje możliwość skupienia się na obserwacji drogi i innych kierujących pojazdem. Kolejnym atutem skrzyni automatycznej w szczególności dla nowych kierowców jest brak możliwości popełnienia błędu przy zmianie biegu. Ręczna zmiana biegów pozwoli kierującemu na samodzielną  kontrolę pracy silnika w zakresie obrotów i dynamiki pojazdu. Jeśli nie jest problemem wyższe zużycia paliwa, a wolisz wygodę w czasie jazdy wybierz skrzynie automatyczną, jeśli jednak wolisz czuć emocje, gdy prowadzisz samochód wybierz manualna skrzynie biegów. Części samochodowe do skrzyni automatycznej i manualnej są dostępne w sklepach stacjonarnych i internetowych. 

Skrzynia biegów manualna czy automatyczna

Koszt naprawy skrzyni manualnej lub automatycznej

Skrzynia biegów to jeden z kluczowych elementów konstrukcji pojazdów mechanicznych. Jej zadaniem jest przekazanie mocy z silnika na koła oraz zmianę prędkości obrotowej. 

W przypadku skrzyń manualnych montowanych w samochodach osobowych w Polsce łatwiej jest zdiagnozować usterki, ponieważ są one mniej skomplikowane technicznie niż w przypadku automatów. Naprawa wiąże się z wyjęciem skrzyni, zdiagnozowaniem awarii i włożeniem skrzyni do samochodu, wymiana oleju lub też wymiana sprzęgła, nie wliczając części oraz płynów eksploatacyjnych może okazać się sporym wydatkiem. Taka naprawa może kosztować nawet kilka tysięcy złotych. 

W przypadku skrzyni automatycznej diagnostyka i naprawa wygląda zupełnie inaczej. Wysokość kosztów jest uzależniona od liczby usterek i ich zakresu. Modelu skrzyni oraz czasu potrzebnego na demontaż i montaż w aucie. Koszt naprawy to sporo powyżej 5 tysięcy złotych. 

Wielu użytkowników pojazdów staje przed wyborem czy skrzynie naprawiać, czy wymienić na część używaną lub poszukać części używanych do swojej skrzyni. Jeśli skrzynia uległa poważnej awarii, a koszt przewyższa Twój budżet, najlepiej jest się zastanowić nad drugą używaną. Części samochodowe są teraz dostępne na rynku wtórnym, więc taka naprawa nie byłaby dużym problemem, a sprzedający dają gwarancję rozruchową. 

Podsumowanie

Wybór odpowiedniej skrzyni biegów w zasadzie jest prosty. Powinniśmy go podjąć po przemyśleniu naszych potrzeb. Jeśli jesteś zwolennikiem wygody, nie lubisz zmieniać biegów, głównie używasz auta jeżdżąc po mieście, to skrzynia automatyczna jest stworzona dla Ciebie. Manualna skrzynia biegów ma też wiele zalet tak jak zwolenników. Jest stworzona dla ludzi, którzy cenią sobie zmianę biegów samodzielnie. Koszt zakupu auta ze skrzynią manualną jest stosunkowo niższy niż automatyczną. Naprawa skrzyni manualnej w przeciwieństwie do automatycznej jest dużo tańsza. Każda z tych skrzyń ma swoje wady i zalety. Nie podejmuj wyboru pochopnie, decydując się na zakup auta używanego zrób jazdę testową samochodem z automatyczna skrzynia jak i manualna. Na pewno pomoże Ci to podjąć odpowiednią decyzję.

© 2021 FreeMoto. All Rights Reserved.