Światła przeciwmgielne jak i kiedy ich używać? - Freemoto - ogłoszenia części motoryzacyjnych

15 kwietnia 2021

Światła przeciwmgielne jak i kiedy ich używać?

Freemoto - Światła przeciwmgielne jak i kiedy ich używać?

Używasz świateł przeciwmgielnych? Dlaczego pełnią ważną funkcję w czasie jazdy, kiedy widoczność jest ograniczona? Przednia światła w samochodzie osobowym pozwolą Ci widzieć, co się znajduję przed tobą. Tylne światła pomogą innym kierowcą, jadącym za Tobą. Zapoznaj się z działaniem świateł przeciwmgielnych.

Nie ograniczaj się, włącz światła przeciwmgielne

Jak sama nazwa wskazuje, światła przeciwmgłowe włącza się, gdy pogoda nie pozwala nam jechać autem w dalszą drogę. Światła samochodowe to nie tylko światła mijania lub światła pozycyjne, to także światła przeciwmgielne. Istnieją sytuacje, kiedy należy je włączyć ze względu na bezpieczną jazdę.

Kiedy należy je włączyć?

Światła samochodowe mają wiele bardzo ważnych funkcji, w przypadku przeciwmgielnych to widoczność dla siebie i innych kierowców. Oto sytuacje, w których należy uruchomić światła przeciwmgielne.

  • jazda samochodem w czasie mgły,
  • jazda samochodem w czasie silnych opadów atmosferycznych.

Jakie funkcje spełniają światła przeciwmgielne?

Właściwie każde auto jest wyposażone w takie światła, spełniają funkcje poprawy widoczności, dzięki temu prowadzenie auta gwarantuje bezpieczeństwo w czasie podróży.

  • przednie światła przeciwmgielne oświetlają drogę kierowcy,
  • tylne światła przeciwmgielne wskazują, jak daleko znajduje się pojazd.

Przednie światła przeciwmgielne nie zawsze są montowane w samochodach ze względu na brak obowiązku ich posiadania, zaś tylne to wyposażenie każdego samochodu.

Światła przeciwmgłowe – zalety ich montażu i umiejscowienie w samochodach.

Czym różnią się światła samochodowe? Światła przeciwmgłowe, ze względu na swoją specyficzną funkcję są montowane w samochodach w określony sposób, tak aby nie przeszkadzały innym uczestnikom ruchu drogowego w czasie jazdy. Aby spełniały swoją funkcję, ważne jest ich umiejscowienie jak najbliżej powierzchni jezdni. W Polsce i innych krajach Europy wymagania homologacyjne mówią o wartości nie mniej niż 25 cm.

Tylne światła przeciwmgłowe montuje się obowiązkowo w autach po lewej stronie lub na środku pojazdu. Istnieją marki, które umieszczają światło samochodowe w zderzaku.

Czym jest mgła? Dlaczego tak utrudnia kierowanie pojazdem w czasie jazdy? To bardzo skomplikowane działanie atmosferyczne poprzez krążące w powietrzu krople wody tworzy tzw. mgłę. Im bliżej podłoża tym mgła staje się rzadsza, dlatego światła samochodowe montuje się blisko powierzchni jazdy. Zachowując tę zasadę, kierowca widzi dalszy odcinek drogi.

Przepisy kodeksu drogowego ściśle określają każdą funkcję świateł umieszczonych w lampach. Tylne światło nie może znajdować się bliżej niż 10 cm od światła stop, a także nie mniej niż 25 cm i więcej niż 100 cm od powierzchni ulicy.

Barwa świateł odgrywa ważną rolę, światło przeciwmgłowe świeci intensywnie na czerwono, dlatego może oślepiać kierowców innych pojazdów, a nawet wprowadzać w błąd i pomylić ze światłem stop.

Barwy świateł przeciwmgielnych:

  • przednie w kolorze białej lub żółtej,
  • tylne w kolorze czerwonym.

Jeśli włączyć to kiedy?

W ustawie prawa o ruchu drogowym ustawodawca zapisał obowiązek włączania świateł samochodowych, w tym także przeciwmgłowych przednich lub jednocześnie przednich i tylnych, jeśli na drodze panują warunki o zmniejszonej przejrzystości powietrza przez mgłę lub inny czynnik np. smog.

Włączać czy nie? Jakie kary obowiązują za niewłaściwe użycie świateł przeciwmgielnych?

Niewłaściwe korzystanie ze świateł przeciwmgłowych może doprowadzić do uzyskania mandatu.

Jeśli korzystasz ze świateł przednich przeciwmgielnych, kiedy warunki atmosferyczne są dobre lub jeszcze nie wymagają ich włączenia, to możesz dostać mandat w wysokości 100 zł oraz 2 punktów karnych.

Za nie właściwe korzystanie ze świateł przeciwmgłowych tylnych mandat jest wyższy – wynosi 200 zł oraz 2 punkty karne.

Korzystanie ze świateł przeciwmgłowych jest ważne i nie jest skomplikowane. Należy ich używać podczas ograniczonej widoczności, dzięki temu zwiększysz bezpieczeństwo w czasie jazdy.

Znajdź to, czego potrzebujesz – Oświetlenie samochodowe na portale FreeMoto.

© 2021 FreeMoto. All Rights Reserved.