Światła w samochodzie: Rodzaje i funkcje | FreeMoto

15 kwietnia 2021

Światła w samochodzie: Rodzaje i funkcje

Freemoto - Światła w samochodzie: Rodzaje i funkcje

Dla zapewniania sobie i innym komfortowej obserwacji drogi warto znać zasady funkcjonowania świateł samochodowych. Światła samochodowe mają zapewnić nam możliwość jazdy samochodem w czasie złych warunków atmosferycznych oraz w warunkach nocnych, tak aby cała podróż przebiegła bezpiecznie. Światła samochodowe mają ważne zadanie, to dzięki nim możemy podróżować i nie męczyć wzroku, kiedy jest ciemno lub gdy pada śnieg, deszcz, a nawet w momencie istniejącej mgły.

Światła w samochodzie

Rodzaje świateł samochodowych i ich funkcje:

  1. światła mijania – pełnią bardzo ważną funkcję, oświetlają nam drogę przed pojazdem. Powszechnie nazywane są światłami krótkimi. W Polsce według przepisu ruchu drogowego należy je włączać od zmierzchu do świtu. Używamy ich w czasie pogorszonej pogody przez mgłę lub deszcz.
  2. światła drogowe – ze względu na dużą moc, określane są jako długie. Mają za zadanie oświetlać drogę przed pojazdem w celu zwiększenia widoczności. Strumień tego światła oświetla drogę jednakowo po lewej i prawej stronie drogi. Używając świateł drogowych, jesteś zobowiązany do obowiązkowego wyłączenia ich, kiedy nadjeżdża samochód z naprzeciwka, co może spowodować jego oślepienie. Można używać ich na terenie zabudowanym lub poza nim.
  3. światła przeciwmgłowe – służą do oświetlenia drogi, kiedy warunki atmosferyczne nie pozwalają na dalszą drogę. W samochodach osobowych lub dostawczych światła są montowane z przodu oraz z tyłu. Przednie mają zapewnić nam widoczność z przodu pojazdu, tylne zaś można uruchamiać tylko, gdy widoczność spadnie poniżej 50 metrów.
    Jeśli warunki na ulicy są trudne, możesz uruchomić przednie i tylne jednocześnie.
  4. światła pozycyjne – zapewniają oświetlenie w czasie postoju samochodu. Mają za zadanie zapewnić widoczność dla innych kierujących z co najmniej 300 metrów. Światła pozycyjne przednie i tylne należy włączać w czasie postoju, jeśli warunki drogowe nie spełniają odpowiedniej widoczności. Pojazd, który znajduje się w miejscu oświetlonym, nie ma konieczności uruchamiania świateł postojowych, wyjątkiem od tej reguły jest pojazd z wystającym ładunkiem, wymagający dodatkowego oświetlenia światłami.
  5. kierunkowskazy – są wykorzystywane do zasygnalizowania kierunku jazdy lub zmiany pasa ruchu
  6. światła hamowania „stop” – ich zadaniem jest sygnalizacja hamowania pojazdu.
  7. światła awaryjne – jak sama nazwa wskazuje, używa się ich na drodze, kiedy nastąpiła awaryjna sytuacja taka jak uszkodzenie pojazdu lub wypadek.
  8. światła odblaskowe – zapewniają widoczność pojazdu oświetlanego przez inny pojazd w czasie ciemności.

Na terenie Unii Europejskiej od kilku lat samochody o masie do 3,5 ton muszą być obowiązkowo wyposażone w światła do jazdy dziennej. Jeśli pojazd nie posiada takich świateł, można je zamontować samodzielnie, pamiętając o homologacji świateł. Odległość świateł nie może być mniejsza niż 600 mm, a wysokość, na jakiej muszą się znajdować, jest wyznaczona od 250 do 1500 mm i maksymalnie do 400 mm od bocznego obrysu auta.

Technologia rozwija się bardzo szybko, dlatego światła samochodowe mają za zadanie usprawnić i zapewnić bezpieczeństwo na drodze innym kierowcą ruchu drogowego i pieszym.

Różnorodność świateł samochodowych pozwala na włączenie ich w odpowiednich sytuacjach. Pamiętaj o zasadach włączania ich, tylko wtedy, gdy sytuacja tego wymaga, to pozwoli zachować bezpieczeństwo Tobie i innym.

© 2021 FreeMoto. All Rights Reserved.