Umowa sprzedaży samochodu na co zwrócić uwagę | FreeMoto

15 kwietnia 2021

Umowa sprzedaży samochodu na co zwrócić uwagę?

Freemoto - Umowa sprzedaży samochodu na co zwrócić uwagę?

Kupując auto od osoby prywatnej, pamiętaj spisać umowę kupna- sprzedaży pojazdu. Nie daj się zwieść propozycją sprzedającego kupna samochodu poprzez oświadczenie woli. Zakup auta poprzez taki dokument w istocie jest wiążący, lecz w czasie sporu mogą wystąpić trudności, jeśli nie było świadków tego zdarzenia. Umowa kupna-sprzedaży auta używanego to najbezpieczniejsza forma dokumentacji tego zdarzenia. Radzimy, aby zawsze przy takiej transakcji był świadek zdarzenia, który potwierdzi sam fakt, jak również rozmowę ze sprzedającym.

Co powinna zawierać prawidłowo sporządzona umowa kupna-sprzedaży?

Prawidłowa umowa kupna-sprzedaży, powinna zawierać dane osobowe sprzedawcy oraz kupującego. Konieczne jest wpisanie numer dowodu osobistego, miejsca zamieszkania oraz peselu, chyba że auto jest kupowane na firmę do celów służbowych, w takim wypadku należy podać NIP oraz dane firmy.

Dane auta używanego to również niezbędny element faktury, należy wpisać markę oraz model samochodu używanego, rok jego produkcji, VIN, dotychczasowy numer rejestracyjny pojazdu. Istotnymi informacjami są również akcesoria samochodowe, wykaz uszkodzeń auta używanego, cenę, za jaką auto zostało kupione.

Sprzedający powinien przekazać Ci niezbędna dokumentacja pojazdu dowód rejestracyjny oraz jeśli została wydana Karta pojazdu. W przypadku pojazdu starszego niż trzy lata, konieczne jest przedłożenie zaświadczenia badania technicznego.
Sprzedawca zobowiązany jest do przekazania kupującemu kluczyków samochodu oraz dokumentacji napraw, kiedy był w jego posiadaniu.

Zakup auta od pośrednika, jakie dokumenty powinien przedstawić?

Pamiętajmy, że sprzedawca nie musi być posiadaczem auta używanego, może to być osoba upoważniona do dokonania tego przez właściciela samochodu. W takim wypadku powinien przedłożyć pełnomocnictwo uprawniającego go do sprzedaży pojazdu wraz z dowodem tożsamości. Pomimo że nie jest posiadaczem auta, jest zobowiązany do przekazania kupującemu wszelkich informacji dotyczących naprawy auta oraz jego przebytej historii.

Obecnie istnieją firmy, które zajmują się profesjonalnym przygotowaniem samochodów używanych do sprzedaży od umycia i wypolerowania lakieru po pranie tapicerki, aż po samą sprzedaż. Często sprzedający nawet nie rozmawia z kupującym, kwestie negocjacji ceny omawia pośrednik z właścicielem auta używanego przez telefon.

Tańsze auto, a gwarancja pojazdu?

Bardzo często udaje się nam kupić auto używane od osoby prywatnej za korzystną cenę. Musimy się liczyć, że w takiej sytuacji sprzedawca nie musi się zobowiązać do zaoferowania gwarancji pojazdu. Sprzedawca może znać wady samochodu używanego i umyślnie je zataić. W takiej sytuacji kupujący może dochodzić swoich praw od sprzedającego. Trudno udowodnić, że sprzedawca znał wady auta używanego, mógł nie wiedzieć o istniejących usterkach.

Radzimy, aby w czasie zakupu auta używanego obecny był świadek, który potwierdzi stan samochodu w momencie zakupu, razem z kupującym sprawdzi auto przez jazdę próbną. Jeśli auto używane ma widoczne wady tj. porysowanie lakieru lub wgniecenia na elementach karoserii, zniszczone wnętrze wszystkie te ważne informacje powinny zostać uwzględnione w umowie kupna-sprzedaży. Zdarza się, że pojazd miał kolizję drogową i jego stan jest określony przez rzeczoznawcę, pamiętaj domagać się protokołu kontroli względem opinii rzeczoznawcy.
Wszystkie tę informacje pozwolą Ci w bezpieczny sposób zakończyć ze sprzedającym finalizację zakupu auta używanego. Pozostaje Ci się tylko cieszyć ze swojego nowego samochodu używanego.

© 2021 FreeMoto. All Rights Reserved.