Używane części samochodowe – co warto wiedzieć? | FreeMoto

25 kwietnia 2021

Używane części samochodowe – co warto wiedzieć?

Freemoto - Używane części samochodowe – co warto wiedzieć?

Samochód osobowy to nie tylko maszyna mechaniczna to także element naszej komunikacji z punkt A do punktu B, należy o nią dbać, żeby w czasie jazdy nie spowodować wypadku drogowego lub kolizji. Stan techniczny samochodu to bardzo ważna część posiadania auta i dbania o jego kondycje. Części samochodowe przez eksploatacje auta ulegają zużyciu, w zależności od marki samochodu lub wieku pojazdu, a także przebiegu auta części mogą być w różnym stanie. Średni wiek samochodów osobowych w Polsce to 14 lat. Wiele z tych aut pochodzą z różnych części świata, części oryginalne mogą być drogie, a zamienniki nie występują w sklepach, to nie znaczy, że trzeba załamać ręce. W takich sytuacjach możesz szukać używanych części samochodowych części na tzw. szrocie lub giełdzie samochodowej, najprościej pomóc sobie zasięgając do przeglądarki internetowej.

Sklepy internetowe lub aukcje wprowadziły system wysyłkowy, siedząc w domu, popijając kawę, możesz znaleźć potrzebną część, nie wychodząc z domu, zamawiając ja pod wskazany adres. Zakres wyboru używanych części samochodowych jest ogromny, w dalszej części artykułu dowiesz się jakich części nie kupować oraz na co zwrócić uwagę przy wyborze używanych części. 

Jakie części kupujemy najczęściej?

Podzespołów w samochodzie osobowym jest bardzo dużo, używane części samochodowe bardzo często dostają nowe życie w innym samochodzie z wielu przyczyn. Najczęściej kupowane używane części do samochodu to części blacharskie. Takie elementy karoserii wybieramy z powodu ograniczenia kosztów i nienaprawiania oraz lakierowania elementu, który uległ uszkodzeniu. Często decydujemy się na zakup używanych podzespołów chłodzenia silnika lub jego plastikowych elementów tj. obudowy. Lampy, szyby boczne, a nawet elementy tapicerskie to części, których szukają nie tylko osoby, które chcą mieć sprawne auto, ale też fani klasycznych samochodów, a w tym przypadku głównie mogą polegać na zadbanych używanych częściach samochodowych. 

Części używane: skąd pochodzą? 

W Polsce coraz częściej stosuje się metodę z zachodu, złomowania pojazdów, które uległy wypadkowi lub są stare. Używane części pochodzą właśnie z aut rozebranych na stacjach demontażu pojazdu lub tzw. szarej strefie. Używane części samochodowe, aut młodszych niż 14 lat, najczęściej pochodzą z Wielkiej Brytanii, lecz nie tylko. Auta z zagranicy powypadkowe lub pochodzące z kradzieży są demontowane na części, następnie sprzedawane w częściach.  

Części samochodowe 1

Jakich używanych części nie należy montować w samochodach używanych? 

Zgodnie z Polskimi przepisami z rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 28 września 2005r, nie możemy montować części, które zagrażają bezpieczeństwu jazdy lub środowisku naturalnemu.

Wykaz części, które nie powinny znaleźć się w sprzedaży na rynku wtórnym:

 1. Poduszki powietrzne
 2. Klocki, szczęki hamulcowe
 3. Przewody i uszczelnianie układu hamulcowego
 4. Tłumiki układu wydechowego
 5. Przeguby układu kierowniczego i zawieszenia
 6. Fotele zintegrowane z pasami bezpieczeństwa lub poduszkami powietrznymi
 7. Układ blokady kierownicy
 8. Immobilisery
 9. Elementy elektryczne
 10. Układ paliwowy
 11. Płyny eksploatacyjne
 12. Katalizatory

Tych części nie należy montować w samochodzie, dbając o bezpieczeństwo swoje oraz innych na drodze. Jeśli dojdzie do wypadku, ponieważ zawiodła część, której nie powinno się wymieniać na używaną część samochodową, w takiej sytuacji ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania. 

Na co zwracać uwagę kupując używane części samochodowe? 

Na początku poszukiwania części używanych powinniśmy dokładnie sprawdzić model samochodu, a także w wielu przypadkach ważny jest numer części. Nie każda część używana musi pasować do Twojego auta. Jeden model samochodu może być produkowany w różnych okresach, co może świadczyć o zastosowaniu innej technologii, mimo że auto ma jeden model produkowany od do. Najlepszym sposobem jest wymontowanie części i porównanie ją z tą, która chcemy kupić, jeśli numer części się zgadza, bez obaw możesz zakupić używaną część. Przyspieszysz swoją naprawę oraz zaoszczędzisz gotówkę. 

Podsumowanie 

Decydując się na zakup używanych części samochodowych, powinniśmy pamiętać, że nie każdą część możemy zamontować w naszym aucie ze względu na bezpieczeństwo swoje i innych użytkowników ruchu drogowego. 

Dość istotnym elementem przy wyborze części używanej jest czas i precyzyjny dobór części do naszego auta. Należy pozyskać informację od sprzedającego, z jakiego auta pochodzi używana część samochodowa, z jakiego jest rocznika oraz pozyskać numer części.

Istotną sprawą jest też gwarancja rozruchowa na sprzedawaną część, warto o tym porozmawiać ze sprzedającym i potwierdzić to zaświadczeniem sprzedającego. 

Jeśli chcesz naprawić auto niskim kosztem, dysponujesz czasem, to zakup używanych części samochodowych będzie dobrym wyborem. Przez wgląd na coraz większą dostępność części używanych, możesz wyjść na tym nieźle.

© 2021 FreeMoto. All Rights Reserved.